چه افرادی در معرض کم خونی قرار دارند؟

چه افرادی در معرض کم خونی قرار دارند؟

عارضه کم‌خونی زمانی بروز می‌کند که خون فاقد هموگلوبین کافی باشد، در واقع هموگلوبین به گلبول‌های قرمز خون در حمل اکسیژن از ریه‌ها به تمامی اندام‌های بدن کمک کرده و هر زمان که این روند دچار اختلال شود فرد گرفتار عارضه کم‌خونی خواهد شد.

گلبول‌های قرمز خون وظیفه اکسیژن‌رسانی به بافت‌های مختلف بدن و تخلیه دی اکسید کربن را بر عهده دارند که این کار توسط هموگلوبین انجام می‌شود و هر اختلال در میزان و شکل هموگلوبین انواع و اقسام واکنش‌ها را به دنبال دارد که در قالب انواع کم‌خونی بروز پیدا می‌کند.

از لحاظ استانداردهای جهانی اگر میزان هموگلوبین موردنیاز برای ایفای نقش خونرسانی به بافت‌های مختلف بدن در آقایان پایین‌تر از ۱۳. ۵ گرم در هر ۱۰۰ سی‌سی خون و در بانوان غیرباردار کمتر از ۱۲. ۵ گرم در هر ۱۰۰ سی‌سی خون باشد کم‌خونی و آنمی تلقی می‌شود.

دسته کلی کم‌خونی‌ها به دلیل کم ساخته شدن مولکول هموگلوبین است که کم خونی‌های ناشی از نقص در مغز استخوان و نقص در خون‌سازی گفته می‌شود و به دلیل فقر در آهن، کمبود B۱۲ و ویتامین C حاصل می‌شود.بخشی از کم‌خونی‌ها به دلیل از دست دادن خون حاصل می‌شود و در جریان تصادفات، حوادث و غیره به وجود می‌آید، همچنین بخشی از کم‌خونی‌ها نیز ترکیبی از این دو نوع کم‌خونی را ایجاد می‌کنند. اکسیژن‌رسانی به افت‌های بدن برای فعالیت اعضای مختلف بدن بسیار حیاتی است و وقتی اکسیژن‌رسانی بافت‌ها به دلیل کاهش هموگلوبین کاهش یابد برخی از علائم در فرد ایجاد می‌شود. برخی از افرادی که در تصادفات در مدت زمان کوتاه مقدار زیادی خون از دست می‌دهند به طور حاد دچار علائم بالینی ناشی از کم‌خونی می‌شوند اما برخی از علائم کم‌خونی در درازمدت ایجاد می‌شود که در این شکل بدن شروع به تطابق خون از دست رفته می‌کند اما از یک جایی دیگر سیستم دفاعی بدن جواب نمی‌دهد لذا فرد در فعالیت‌های معمول بدن دچار خستگی زودرس، ضعف و بی‌حالی، رنگ پریدگی پوست، تپش قلب هنگام راه رفتن و فعالیت و زردی مختصر در بدن می‌شود.

کم‌خونی کودکان را دست‌کم نگیرید!

کودکان در صورت ابتلا به کم‌خونی دچار عدم تمرکز و مشکلات یادگیری می‌شوند چراکه سلول‌های مغزی اکسیژن و خون کافی برای فعالیت نخواهند داشت. زنان باردار، افرادی که خون از دست می‌دهند، سالمندان، افراد مبتلا به بیماری ژنتیکی خونی مانند انواع تالاسمی‌ها در معرض ابتلا به کم‌خونی هستند، همچنین کودکان و نوجوانانی که رشد سریع را تجربه می‌کنند اگر به دلیل مشکلات تغذیه‌ای نتوانند نیازهای بدن خود را تأمین کنند در معرض ابتلا به کم‌خونی قرار می‌گیرند.یکی از مشکلات گیاه‌خواران مطلق، کمبود ویتامین B۱۲ است، از آنجایی که ویتامین B۱۲ منحصراً در پروتئین‌های حیوانی وجود دارد افرادی که هیچ پروتئین حیوانی را دریافت نمی‌کنند در معرض کمبود این ویتامین و در نهایت ابتلای به کم‌خونی قرار دارند.

منابع:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/3929-anemia

https://www.ekfdiagnostics.com/who-has-the-highest-risk-of-developing-anemia.html

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/anemia/symptoms-causes/syc-20351360

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.