تمام خون های اهدایی در ایران غربالگری می شوند.

تمام خون های اهدایی در ایران غربالگری می شوند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: در ایران ۱۰۰ درصد خون‌های اهدایی در راستای پیشگیری از انتقال عفونت‌های منتقله از طریق خون، غربالگری می‌شوند.

مصطفی جمالی، در نخستین اجلاس مدیران انتقال خون کشورهای عضو گروه 5 و بیست و پنجمین نشست کارشناسان ارشد کشورهای عضو گروه 5 در حوزه سلامت، عنوان کرد: جای خرسندی است که میزبان این نشست مهم با موضوع طب انتقال خون هستیم. همچنین مراتب سپاس خود را از دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت درخصوص برگزاری این نشست اعلام می‌دارم.

وی افزود: بدیهی است که هدف غایی این اجلاس، شناخت ظرفیت هریک از کشورهای عضو و بیان مشکلات موجود در آنها و در نهایت بهره مندی از همه ظرفیت‌ها و نیز امکانات سازمان جهانی بهداشت در جهت رفع این مشکلات است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران در ادامه بیان کرد: مشترکات تاریخی، فرهنگی، دینی و نژادی موجود بین اعضا، زمینه مناسبی را در مسیر تحقق این مهم فراهم می آورد و می‌بایست به عنوان عاملی بسیار مهم در برنامه ریزی های آتی دبیرخانه G5 لحاظ شود.

جمالی تصریح کرد: سازمان انتقال خون ایران حدود 50 سال پیش به عنوان سازمانی ملی تاسیس شد و از آن زمان تاکنون به صورت فزاینده‌ای، پیشرفت‌های قابل توجهی در تمامی ابعاد طب انتقال خون داشته که یکی از مهمترین آنها، تحقق شاخص اهدای خون صد درصد داوطلبانه از سال 2007 است.

وی گفت: طبق گزارش سال 2018 سازمان جهانی بهداشت، سالیانه حدود 118.5 میلیون اهدای خون در جهان صورت می‌گیرد که از این میزان، سهم کشورهای عضو مدیترانه شرقی در حدود 9.9 میلیون بوده و جمهوری اسلامی ایران با اهدای بیش از دو میلیون در سال در حدود 21 درصد از کل خون‌های اهدایی در 21 کشور عضو منطقه را تشکیل می‌دهد. در حالی که میانگین نرخ اهدای خون به ازای هر هزار نفر جمعیت در کشورهای با درآمد متوسط به بالا 16.4 در هزار و در کشورهای عضو مدیترانه شرقی 14.4 در هزار است، این نرخ در جمهوری اسلامی ایران در حدود دو برابر بیشتر و معادل 25 در هزار برآورد شده است.

وی افزود: متاسفانه هنوز در 60 کشور نرخ اهدا به ازای هزار نفر جمعیت کمتر از 10 اهدا در هزار نفر است.

جمالی خاطرنشان کرد: بیش از 89 درصد از خون‌های اهدایی در سطح جهان تبدیل به فرآورده های خونی می شوند. این نرخ در کشورهای با درآمد بالا و درآمد متوسط به بالا 96 درصد، و در کشورهای عضو منطقه مدیترانه شرقی 65 درصد است، این در حالی است که سازمان انتقال خون ایران موفق شده است که با فرآوری بیش از 98 درصد خونهای اهدایی، در این شاخص نیز موفقیت بالاتری را تجربه کند.

وی گفت: خوشبختانه در جمهوری اسلامی ایران، 100 درصد خون‌های اهدایی در راستای پیشگیری از انتقال عفونت‌های منتقله از طریق خون، غربالگری می‌شوند و عفونتهای هپاتیتC ، B و HIVدر میان اهداکنندگان خون کشورمان، در بین کشورهای شرق مدیترانه کمترین میزان شیوع را دارد.

وی با بیان اینکه مؤسسه عالی طب انتقال خون وابسته به سازمان انتقال خون ایران با هدف نقش مشورتی و آموزشی، از جانب سازمان جهانی بهداشت و از سال 2014 به عنوان قطب آموزشی منطقه شرق مدیترانه فعالیت های آموزشی و پژوهشی بسیار زیادی را در منطقه تجربه کرده است، گفت: برگزاری بیش از 28 کارگاه آموزشی و بیش از 6 کنگره بین المللی در حوزه طب انتقال خون نمونه ای از فعالیت های آموزشی این مؤسسه محسوب می شود.

جمالی همچنین اظهار کرد: پتانسیل‌های آموزشی و پژوهشی موجود در مؤسسه عالی طب انتقال خون، می تواند فرصت‌های مناسبی برای طراحی و اجرای تحقیقات کاربردی مشترک به ویژه در راستای تحقق اهدافی که در این اجلاس بین کشورها توافق شده را فراهم سازد، همچنین پذیرش دانشجو و برگزاری دوره های آموزش کوتاه مدت و بلند مدت، درصورت درخواست هریک از کشورها را امکان پذیر کند.

وی گفت: بسیاری از تجهیزات و ملزومات مورد نیاز انتقال خون توسط شرکت‌های دانش بنیان داخل کشور تامین می‌شود که می توان به یخچال مخصوص بانک خون، شیکر انکوباتور و آژیتوتاتور پلاکت، بلاست فریزر، سانتریفیوژ یخچالدار، دستگاه اشعه (گاماسل) و تخت های مخصوص خونگیری اشاره کرد.

وی گفت: در طول بیش از 16 سال گذشته و پس از تایید مراکز انتقال خون ایران توسط موسسه پل ارلیخ، پلاسمای ایران جهت تبدیل به داروهای مشتق از پلاسما از طریق پالایش قراردادی پذیرفته شد. مطابق گزارش سازمان جهانی بهداشت، اجرای پروژه پالایش قراردادی پلاسما منجر به صرفه جویی بیش از 11 میلیون یورویی برای سیستم بهداشتی کشور شده است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران عنوان کرد: درحال حاضر، یک شرکت پالایشگر داخلی به فناوری تولید داخلی داروهای مشتق از پلاسما دست یافته و در فاز اول موفق به تولید آلبومین و IVIG با پلاسمای ایرانی شده است. توسعه پالایشگاه های پلاسما و دستیابی به فنآوری تولید داخلی تمامی داروهای مشتق از پلاسما، در دستور کار نظام سلامت کشور قرار دارد.

وی با بیان اینکه طب انتقال خون دائما درحال پیشرفت است، ادامه داد: بنابراین برنامه ریزی جی 5 باید به نحوی باشد که علاوه بر ارتقای فرایندهای معمول انتقال خون درکشورهای عضو، پیش بینی لازم درجهت دستیابی سریع به آخرین دستاوردهای علمی طب انتقال خون مد نظر قرارگیرد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: امیدوارم برگزاری این اجلاس گامی موثر در ارتقای عملکرد مراکز انتقال خون کشورهای عضو و شروع همکاری‌های مشترک دوجانبه و چندجانبه باشد.

در ادامه محمدحسین نیکنام با بیان اینکه این نشست با همکاری کشورهای گروه 5 شامل افغانستان، پاکستان، عراق، ایران و سازمان جهانی بهداشت، برگزار شده است، هدف از این همکاری‌ها را ریشه کنی بیماری های واگیردار خصوصا در نقاط مرزی و اشتراک جدیدترین دستاوردها در حوزه بهداشت و درمان، عنوان کرد.

وی افزود: در نشست مدیران انتقال خون کشورهای عضو گروه 5، مقامات و مسئولان انتقال خون چهار کشور و صاحبنظران انتقال خون در سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران گرد هم آمده‌اند تا در مورد انتقال خون، تکنولوژی ‌های جدید و مشکلاتی که در عرصه انتقال خون در کشورها وجود دارد به بحث و گفتگو بپردازند و از تبادل تجربیات یکدیگر بهره مند شده و در صورت امکان همکاری‌ های مشترک را شکل دهند.

نیکنام با بیان اینکه انتقال خون از مباحث مهم دنیا است، تصریح کرد: همکاری سازمان انتقال خون کشورهای گروه پنج که همسایه بوده و اشتراکات مرزی طولانی نیز دارند، بسیار حائز اهمیت بوده و می ‌تواند راهگشا باشد.

دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاری‌های بین ‌الملل وزارت بهداشت یادآور شد: انتقال خون و اهمیتی که در حوادث و بلایای طبیعی و دیگر مشکلات، دارد بسیار حائز اهمیت بوده و جمهوری اسلامی ایران در این رابطه دارای تجارب بسیار ارزشمندی است.

وی در ادامه تاکید کرد: سازمان انتقال خون جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از عرصه‌‌ها دارای رتبه بالا نسبت به دیگر کشورهای منطقه و دنیا است، بنابراین کشورهای دنیا از انتقال تجارب در این زمینه استقبال می ‌کنند.

نیکنام گفت: در حاشیه این اجلاس نمایشگاهی از محصولات تهیه شده در ارتباط با خون و کیسه‌‌های خون و دیگر محصولات برپا می‌‌شود و نمایندگان این کشورها می‌توانند در این نمایشگاه نمونه ‌ها را مشاهده و در صورت نیاز برای تهیه آن اقدام کنند.

مدیرکل همکاری‌های بین ‌الملل وزارت بهداشت همچنین از حضور کشور تاجیکستان در این اجلاس به عنوان عضو ناظر خبر داد و تاکید کرد: جای خرسندی است که کشور دوست و برادر تاجیکستان نیز در این نشست حضور دارد، چرا که تاجیکستان کشور همزبان ما بوده و همکاری مشترک با این کشور به خصوص در حوزه سلامت همواره در اولویت جمهوری اسلامی ایران قرار داشته و فرصت خوبی است که آنان نیز از تجربیات جمهوری اسلامی ایران مطلع باشند و ما نیز از تجربیات این کشورها بهره مند شویم.

منبع:

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1401/11/25/2853640/%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AE%D9%88%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%87%D8%AF%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%BA%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%84%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D9%86%D8%AF

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.